četvrtak, 30. siječnja 2025.

Jotacija

Jotacija se odnosi na nepalatale koji prelaze u palatale (č, ć, đ, lj, nj, š, ž) kada se nađu ispred j. Ako se pritom umeće epentetsko l, govorimo o podvrsti epentezi: Ne da si grub, ti si još grublji od njega!

Prisjetimo se pravila o razlikovanju jotacije i palatalizacije. Dovoljno je glagol staviti u 3. lice množine: Peku (palatalizacija – ostalo je k) kruh i viču (jotacija – pretvorilo se u č).

Korisno je, također, razmisliti jesu li u jotaciji sudjelovali k, c ili t. Naime, k ili c + j daje č (micati – mičem), a t + j daje ć (krut – krući).

Navest ćemo nekoliko primjera jotacije: cvijet – cvijeće, radost – radošću, nizati – nižu.

 

Infopult

http://gramatika.hr/pravilo/jotacija/10/#pravilo


nedjelja, 26. siječnja 2025.

Palatalizacija

Zazovete li kneza ili viteza, doći će do glasovne promjene koja se naziva palatalizacijom. Dakle, z ispred e prijeći će u ž: Viteže, znaš li što je palatalizacija? Kneže, koje još glasovne promjene poznaješ?

To će se dogoditi i osjeti li se Mjesec prozvanim ili proširi li svoju svjetlost – mjesečinu. Dakle, c ispred e ili i prijeći će u č: Mjeseče, ne daš mi spavati. Ta tvoja mjesečina!

Navedeni su slučajevi nešto složeniji i možda ih niste učili u osnovnoj školi. Njima ćemo pridodati osnovno pravilo da se k, g, h ispred e ili i pretvaraju u č, ž, š.

Važno je glagole stavljati u 3. lice množine ne bi li se utvrdilo je li riječ o palatalizaciji ili jotaciji: Peku (palatalizacija – ostalo je k) kruh i viču (jotacija – pretvorilo se u č).

Infopult

http://gramatika.hr/pravilo/palatalizacija/8/#pravilo